Okap Gutmann Futura – jak Rollys Royce – ręcznie robiony
Gutmann handmade!
Oczywiście wszystkie okapy firmy Gutmann są ręcznie robione. Po prostu modele blatowe, czyli te które montujemy w blacie, są w mojej opinii rewelacyjne. Jednak zdecydowana większość z nich wysuwa się do góry, prostopadle do płyty grzewczej. Gutmann Futura wysuwa się lekko nad płytę.
Gutmann Futura
Dostępny jest w dwóch wersjach. Albo wysunięty na stałe, albo w jedynie słysznej wersji, czyli w wersji chowanej. Sterowanie odbywa się za pomoca… polita. Rozwiązanie coraz popularniejsze, pojawia się również u innych, tańszych producentów. Opcjonalnie dostępny jest również elektroniczny panel dotykowy.
Dzięki temu, że okapy są produkowane ręcznie jest możliwość własnej konfiguracji. Możemy np. zmienić kolor okapu, kolor szkła, czy zamówić specjalne akcesoria, które zostaną dla nas wykonane na indywidualne zamówienie :)
Gutmann Futura
Niestety wybór takiego okapu najlepiej podjąć przed rozpoczęciem budowy. Oczywiście jeśli ktoś chce, żeby działał on w obiegu otwartym, czyli to co zassa wypuszcza na zewnątrz. Prwdopodobnie jedyne sensowne rozwiązanie. W obiegu zamkniętym, mogłyby drgać nam meble, bo powietrze jest wtedy wypuszczane do środka szafki…
Gutmann to nie jedyna firma, która produkuje okapy blatowe. Na naszym rynku są jeszcze przynajmniej 3 inne, a ich ceny są o wiele bardziej atrakcyjne. Najtańsze takie cudeńko zaczyna się od 6999 zł (dla porównania Gutmann Futura zaczyna się od 3.500 euro).
Magdalena Sobula said:
mar 28, 11 at 13:04zwróciłam ostatnio uwagę na tego typu okapy, ale tutaj dowiaduje się, że „wybór takiego okapu najlepiej podjąć przed rozpoczęciem budowy”. Dlaczego ? Którędy prowadzi się wentylację? Ile potrzeba na to miejsca? Czy to znaczy, że w tradycyjnej kuchni z blatem o szer. 60cm., gdzie położyliśmy już podłogę nie można zamontować takiego okapu?? Będę wdzięczna za odpowiedz :)
Magdalena Sobula said:
mar 28, 11 at 13:06P.S. Odpowiedź może być tu, ja tu zaglądam :)
Magdalena Sobula last blog post… Fornasetti Piero olśnienie !!
Krzysiek said:
mar 28, 11 at 14:50http://www.comfoline.pl/pliki/gutmann_przylacza.jpg
to jest prosty schemat jak powinno wyglądać poprowadzenie wentylacji… Dlatego przed rozpoczęciem budowy :)
Co do zajmowanego miejsca. To jest różnie. Bo np Gutmann może mieć silnik umieszczony na zewnątrz, a to właśnie silnik zajmuje najwięcej miejsca. Na ekspozycji chcieliśmy zamontować okap blatowy, ale De Dietrich (model 90 cm, kosztuje 7999 zł!). Jednak on ma silnik montowany na dole. Więc albo skracamy szuflady, albo szerszy blat. A jeśli blat ma 60 cm.. to hm… trzeba by było pokombinować z krótszą płytą.. Jak jest podłoga.. to jednak lepiej pomyśleć nad czymś innym :)
Rysunek techniczny okapu De Dietrich:
http://www.comfoline.pl/pliki/6_DD_DHD9002X.jpg
Magdalena Sobula said:
mar 29, 11 at 10:00dziękuje za wyczerpującą odpowiedź :)
niech pana da znać jak będzie taki okap do zobaczenia na ekspozycji.
pzdr :)
Magdalena Sobula last blog post… Fornasetti Piero olśnienie !!
Magdalena Sobula said:
mar 29, 11 at 10:01choć widzę, że to Gdańsk…. trochę daleko :)
Magdalena Sobula last blog post… Fornasetti Piero olśnienie !!
Krzysiek said:
mar 29, 11 at 18:322 nowe ekspozycje są w planie, ale raczej wyspy nie będzie, więc pewnie okapu też :)
Paweł said:
cze 14, 11 at 08:50Witam , widzę że rozprawiacie Państwo na temat okapu Futura firmy Gutmann , tak na początku to cena za okap chowany całkowicie w blacie zaczyna się od 5550 euro netto plus koszt silnika zewnętrznego mowa o Futurze o szerokości 90 cm . co do podłączeń taki okap można podłączyć do wentylacji poprowadzonej pod podłogą najlepiej za pomocą kanału o przekroju prostokątnym , lub zastosować silnik do montazu przy obudowie silnika . w przypadku pytań proszę pisać wyjaśnię każdą wątpliwość . Pozdrawiam Paweł
Krzysiek said:
cze 15, 11 at 21:21Dziękuje Panie Pawle z wskazanie błędu i za chęć pomocy.